טיפולי שיניים

 

כירורגיה

 
במרפאת שיניים לייפדנט מבוצעות פעולות כירורגיות בהרדמה מקומית, להלן הטיפולים המוצעים במרפאה:

  • עקירות שיניים
  • ניקוז והוצאת ציסטות
  • כריתת חוד השן (אפיסקטומי)
  • חשיפת שן ומשיכתה לצורך טיפול אורתודנטי
  • הארכת כותרת קלינית לפני ביצוע כתר
  • השתלות שיניים על ידי פריודונט מומחה
  • השתלות עצם והרמות סינוס על ידי פריודונט מומחה

עקירות שיניים


עקירת שן מחויבת במספר מקרים: שן ניידת, שן הרוסה מכותרתה ועד השורש, שן שלא ניתנת לשיקום, שיני בינה, עקירות לצורך יישור שיניים ובמקרים נוספים.
עקירה מבוצעת בהרדמה מקומית, לאחר צילום ובדיקה קלינית. במקרים שבהם לא ניתן לחלץ את השן ממקומה, תבוצע עקירה כירורגית ע"י חיתוך החניכיים ותפירתם.

אפיסקטומי – קיטוע חוד השן

במקרים שבהם חידוש טיפול שורש לא צלח, קיימת אופציה לביצוע פעולה כירורגית טיפולית הנקראת קיטוע חוד השורש או אפיסקטומי. טיפול זה כולל כניסה אל חוד השורש דרך רקמת החניכיים. מנקים את השורש ומבצעים קטיעה של קצה השורש הבעייתי.

הארכת כותרת קלינית


הארכת כותרת היא תהליך כירורגי שנועד להאריך את כותרת השן, כדי לאפשר נקודת אחיזה טובה על השן על ידי חשיפת הכותרת על חשבון השורש. הארכת כותרת מבוצעת במטופלים אשר גובה הכותרת בשן שלהם קצר וצריכים לעבור שיקום.
תהליך זה כולל כריתה חלקית של החניכיים לצורך גילוי השן הנמצאת בתוכם. על גבי חלק זה יבוצע השיקום הקבוע – הכתר.
 

רפואה משמרת

 
רפואה משמרת לשיניים, משמעותה, כפי ששמה מעיד, שימור השיניים הקיימות, קרוב ככל שניתן למצבם הטבעי. עם הטיפולים המשמרים נמנים: שחזורים (סתימות) וטיפולי שורש.

סתימות

מטרתה של סתימה בשן היא לתקן שן פגועה, עקב הרס הדרגתי של שכבות השן החיצוניות. לרוב הרס השן נגרם עקב הצטברות רובד חיידקי, היוצר עששת בשל היגיינת פה לקויה. כאשר העששת חודרת את רקמות השן החיצוניות, מומלץ לטפל בה לפני שתגרום לדלקת ולפגיעה קבועה ברקמת מוך השן (הרקמה המכילה את שורשי העצבים וכלי הדם) או שבירה של השן.
טיפול מניעתי זה, הנקרא סתימה בשן, מתבצע באופן הבא: פתיחת השן, סילוק העששת, סילוק רקמת השן הפגועה, עיצוב השן כך שתוכל לקלוט מילוי סינתטי, ולבסוף מילוי השן בחומר מיוחד לסתימתה.
שחזור בשן מבוצע על ידי סתימת אמלגם (סגסוגת מתכתית בצבע כסוף) או על ידי סתימות קומפוזיט (חומר מרוכב) שצבעו כצבע השן.

סתימות אסתטיות: סתימות אסתטיות הן סתימות לבנות המבוצעות, על פי רוב, בשיניים הקדמיות לחיוך מושלם. בשנים האחרונות, עם עליית המודעות לאסתטיקה הדנטלית, מטופלים רבים מבצעים סתימות לבנות גם בשיניים אחוריות. סתימות הקומפוזיט בשיניים חזקות, משתלבות בצבע השן הטבעי ומאריכות ימים.

טיפולי שורש

טיפול שורש מתבצע כאשר קיימת פגיעה הגורמת לזיהום במוך השן. במקרה כזה, יבוצע ניסיון להציל את השן ולהימנע מעקירתה. מוך השן הוא האזור הרך והעדין של השן, אשר בו נמצאים כלי דם ועצבי השן. חשיפת אזור זה לנגעים זיהומיים מביאה לרגישות גבוהה, ובדרך כלל, גורמת לכאבי שיניים עזים.
השיניים מורכבות מכותרת ומשורש השן. טיפול שורש מבוצע דרך החלק הכותרתי של השן, במידה וקיים, או ישירות דרך השורש. שיניים יכולות להיות מורכבות משורש אחד (שיניים קדמיות), שניים (במלתעות), שלושה ואף יותר (שיניים טוחנות). מורכבות הטיפול קשורה לכמות השורשים והתעלות שלהם. הטיפול יכול להתבצע במפגש אחד או יותר, תלוי בחומרת הזיהום ובמורכבותו של הטיפול. בעת ביצוע טיפול שורש, תחילה תוסר העששת. לאחר מכן, הרופא המטפל יוציא את המוך וינקה את תעלות השורש. לאחר ניקוי תעלות השן ושטיפתן, סותמים אותן בחומר איטום מיוחד המונע חדירת חיידקים (סתימת שורש). כמו כן, בתהליך פגיעת העששת וניקוי השן עשויים קירות השן להיחלש, ולכן שן שעברה טיפול שורש זקוקה למבנה וכתר לשמירה על חוזק השן ולמניעת צורך בעקירה בהמשך.
קיימים מקרים שבהם טיפול שורש לא מצליח. הכישלון מתבטא לרוב בהופעת תהליך בקצה של השן. במקרה כזה יבוצע חידוש טיפול השורש, במטרה לנסות ולנקות שוב את התעלות ולסתום אותן, במטרה להימנע מעקירה.
 

טיפולי שיניים לילדים

 
חשוב מאוד, כבר מגיל צעיר, לטפל בשיניים, כדי להימנע מבעיות חמורות יותר בעתיד. כאן נכנסים לתמונה ההורים ורופא השיניים, שמתפקידם לאפשר לילד להגיע למרפאה בביטחון וללא חששות. במרפאתנו ניתן טיפול לילדים על ידי טובי הרופאים, עם המון סבלנות והבנה.

טיפול שיניים לילד דורש גישה שונה מטיפול במבוגר. יצירה וטיפוח של קשר אישי וקרוב עם הילד, המושתת על הומור, דיבור קליל וחיבה, חיוני להפגת חרדה מפני רפואת שיניים. הידיעה כי בכל רגע נתון ניתן לשאול את הרופא שאלה ולהיות שותף בתהליך הטיפול חשובים לאין ערוך.

הרופא צריך לזכור כי ילד מגיע, מעת לעת, מהיסטוריית טיפול שיניים קודמת, הכרוכה בטראומה, ועליו לדעת כיצד להתמודד איתה ולבנות אמון ותפיסה חדשה אצל הילד.

טיפול בגז צחוק: רבים מהילדים מתקשים לשתף פעולה ולהרגיש בנוח במהלך הטיפול, כשפיהם פתוח ורופא בעל מסכה מתעסק להם בחלל הפה, בעודם ערים לחלוטין. במקרים כאלו, אנו ממליצים על טיפול בגז צחוק (נייטרוס). גז הצחוק יעיל במצבים של חרדה מטיפולי שיניים. טיפול בגז צחוק נחשב בטוח ועדיף על פני טיפול תחת הרדמה מלאה. הרופא מצמיד לאף המטופל מסיכה מיוחדת ממנה המטופל שואף את הגז.

תוך זמן קצר מאוד נכנס הגז לפעולה, המטופל נרגע ורופא השיניים יכול להתחיל בטיפול. רופא השיניים ילווה את הילד עד להתאוששות מלאה מגז הצחוק לפני שחרור הילד לביתו.
הטיפול מקובל על פי רוב אצל ילדים, אך ניתן גם למבוגרים.
 

הסרת אבנית

 
מקור אבנית השן בעיקר ברובד חיידקים, אשר הסתייד עקב המלחים שברוק. ביחד עם החיידקים הנמצאים בחלל הפה, יוצרים הסידן והמגנזיום, שאינם מסיסים, חומר הנקרא “פלאק”. חומר זה מצטבר והופך לשכבה קשה שנדבקת לשיניים, סותמת את הרווחים ביניהן ויוצרת לחץ רב על החניכיים – זוהי האבנית.

האבנית היא החומר המזיק ביותר המצטבר בחלל הפה, והיא גם אחד הגורמים המרכזיים האחראיים לבעיות חניכיים ולריח רע מהפה. הצטברות האבנית היא תהליך טבעי, אך אין סיבה להשלים עמו. הקפדה על היגיינת הפה יכולה לצמצם משמעותית את שכבת הפלאק ההופכת לאבנית, וביקור תקופתי אצל השיננית יסייע להסיר את האבנית שהצטברה על השיניים. שילוב של שתי הפעולות הללו הוא המפתח לשמירה על שיניים וחניכיים בריאים.

בנוסף לטיפול עצמו, ניתן לקבל מהשיננית הדרכה מפורטת ויעילה לשמירה נכונה על היגיינת הפה ועל צחצוח נכון של השיניים.
אנו ממליצים לבקר אצל השיננית פעם בחצי שנה, ולאלו הסובלים מבעיות חניכיים להגיע לביקור אצל השיננית בהתאם להמלצת מומחה חניכיים.